czwartek, 18 sierpnia 2011

Europejski Festiwal Smaku


W dniach 9-11 września na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się III edycja Europejskiego Festiwalu Smaku.
Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Jedną z nich jest Jarmark św. Jacka, podczas którego producenci zdrowej i ekologicznej żywności z Polski, Austrii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Węgier, Hiszpanii, a nawet Cypru przedstawią zdrowe i ekologiczne przysmaki.


Największym wydarzeniem festiwalu będzie konkurs kulinarny Smaki Lubelszczyzny 2011. Uczniowie szkól gastronomicznych przygotują potrawy wg "Compendium ferculorum", która jest najstarsza polską książką kulinarną.

W kolejnej odsłonie konkursu zawodowi kucharze z 7 restauracji regionu przygotuje siedem stołów z potrawami staropolskimi.
Trzecia, ostania część konkursu należeć będzie do mistrzów kuchni i vipów, którzy przygotują potrawy z kapłona – specjalnie przygotowanego, młodego koguta.

Z kolei w cyklu „Europa na talerzu” najlepsi kucharze z Polski i Europy zaprezentują kuchnię hiszpańskich mistyczek, Leonarda da Vinci i Marysieńki Sobieskiej. Na uwagę zwraca również fakt, że festiwal to także największy turniej nalewek w Polsce.

Atrakcje muzyczne to - Stan Borys, Michał Hochman (Nowy Jork), Trio Dagadana (Polska, Ukraina), Franka de Mille (Londyn).

Podczas tegorocznej edycji festiwalu również miłośnicy sztuki znajdą coś dla siebie. Otwarte zostaną aż trzy wystawy. Największą z nich „Polaków portret własny”, dedykowaną Janowi III Sobieskiemu, będzie można oglądać na Zamku Lubelskim.

Na festiwalu nie zabraknie także teatru. W klasztorze Dominikanów pojawi się legendarny Teatr STS z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Będą także spotkania autorskie i promocje książek. Literacką gwiazdą festiwalu będzie Małgorzata Kalicińska, autorka powieści „Dom nad rozlewiskiem”.

1 komentarz:

  1. niestety mam daleko. Ciekawy blog. Dodaję do obserwowanych

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie!! Jeśli zostawiasz komentarz - proszę, podpisz się. Chyba że bardzo lubisz być anonimowy :D